Medverkande i Konst-Maraton på Kulturhuset i Järpen 2012
18-23 februari
GUNNEL LUNDHOLM
25 februari-1 mars
ARNÉ VAN OCKE
3-8 mars
ULLA-BRITT OLANDER
10-15 mars
ÅSA PETTERSSON
18 mars-1 april
KRISTINA WRANG
9-12 april
EIRIN MARIE SOLHEIM PEDERSEN
14-19 april
BRITT-MARIE BLOMÉ
RUNE JONSSON
CHRISTER KRISTIANSSON
ETHEL LARSSON
TORSTEN LIND
MARIANNE LINDQVIST
ARNE TORNDAHL
15 april
WORLD ART DAY
21-26 april
JOHN-BRUNO JACOBSSON
28 april-3 maj
BARBRO HOLMGREN
5-10 maj
ARNE DAHL
MARGARETA DAHL
IRMA FALLSTRÖM
GÖTE FURSÄTER
INGRID FURSÄTER
BARBRO HOLMGREN
RUNE JONSSON
ETHEL LARSSON
INGRID LINDBERG
PER EGON SJÖDIN
MARGARETA ÖSTERBERG
14-17 maj
ÅRE GYMNASIESKOLAS ESTETISKA PROGRAM,
BILD & FORM Årskurs 1,2 och 3 Vernissage mån 14/5 kl.19.00
19-24 maj
KENNY SJÖSTRÖM
STEN JOHNSON
26-31 maj
BIRGITTA GRANEHAG ENGSTRÖM
2-7 juni
EVA-IRÉNE HED
9-14 juni
ANNIE EKLÖV
EMMA BERNSTRÖM
16-21 juni
CHRISTER WIDEGREN
24-28 juni
MARIA NILSSON WALLER
30 juni-5 juli
LINE HOLTHE
7-12 juli
GUNNAR LÖNN
14-19 juli
HELENE JOHANSSON
MARIE JOHANSSON
21-26 juli
JENNY PERSSON
ANNA KLARA SAMUELSSON
JOHANNA SAMUELSSON
MARTIN SAMUELSSON
28 juli-2 augusti
GALLERI UTOPI
29 juli-2 augusti
FÖR BARN MÅLARSTUGANS SOMMARKURS I KONST
30 juli
WORLD EMBROIDERY DAY
4-9 augusti
JOHN M. WAHL
11-16 augusti
YLVA HAGERLIND
18-23 augusti
KERSTIN MODÉN
NILS MODÉN
RAGNHILD MÖLLER
18-23 augusti
KURS I SIDENMÅLERI MED RAGNHILD MÖLLER
24-26 augusti
KONSTEN ATT KÄNNA IGEN EN SVAMP
MED BRITT-MARI HÄGGBOM
25-30 augusti
LENA LARSSON
1-6 september
MARGARETA HAFSTAD
Fragment av keramik och foto
8-13 september
BIRGIT SÖDERSTRÖM-ROSÉN
Guld och gröna skogar
Måleri, olja, akvarell
15-20 september
ANN-CHARLOTTE HARTMAN
MADELEINE HELDORSSON
Jag ser på en vän
KONSTNÄRER I ARBETE
Ann-Charlotte och Madeleine gör porträtt av varandra
samt visar tidigare arbeten, bl.a batik och skisser.
22-27 september
LEIF ÖHR
Akvarell och oljemåleri
22 september kl.19
STRINDBERGSFÖREDRAG med LEIF ÖHR
28 september-11 oktober
SISSI STAHLI
Girlpower
Keramik och tuschbilder
OBS! Invigning på fredagen. Se separat annons ang. öppettider.
13-18 oktober
KERSTIN LINDQUIST
Akvarell och akryl
CARIN PAULSEN
Oljemåleri
20-25 oktober
Immemorial
JESSICA NYMAN
olja, foto, stearinljus
27oktober-1 november
ELIN STÅHL
Skulptur
3-8 november
EVA ALEXANDERSSON
ELINOR EDVARDSSON
MARIKA WAHL-LINDBERG
EVA-MARIE LINDHOLM
Änglar
Tusch,Keramik,Glas,Måleri
10-15 november
OLA ROCKBERG
Årebilder
Foto
17-22 november
SAMUEL FIDER
SIMONE FIDER
Fider Art
Måleri och tuschteckningar
18 november kl.19
KONSTFÖREDRAG med TOM WIDLUND
Jämtländsk konst
24-29 november
INGRID LINDBERG
Oetablerade verk
KERSTIN TRÄGÅRDH
Landskap
Olja, akryl och akvarell
1-6 december
INGEGERD BERGWALL
Hyllningar
Textil och måleri
8-16 december
Åre Konstförenings Temautställning
Tema: MÄNNISKAN
18-23 februari
GUNNEL LUNDHOLM
25 februari-1 mars
ARNÉ VAN OCKE
3-8 mars
ULLA-BRITT OLANDER
10-15 mars
ÅSA PETTERSSON
18 mars-1 april
KRISTINA WRANG
9-12 april
EIRIN MARIE SOLHEIM PEDERSEN
14-19 april
BRITT-MARIE BLOMÉ
RUNE JONSSON
CHRISTER KRISTIANSSON
ETHEL LARSSON
TORSTEN LIND
MARIANNE LINDQVIST
ARNE TORNDAHL
15 april
WORLD ART DAY
21-26 april
JOHN-BRUNO JACOBSSON
28 april-3 maj
BARBRO HOLMGREN
5-10 maj
ARNE DAHL
MARGARETA DAHL
IRMA FALLSTRÖM
GÖTE FURSÄTER
INGRID FURSÄTER
BARBRO HOLMGREN
RUNE JONSSON
ETHEL LARSSON
INGRID LINDBERG
PER EGON SJÖDIN
MARGARETA ÖSTERBERG
14-17 maj
ÅRE GYMNASIESKOLAS ESTETISKA PROGRAM,
BILD & FORM Årskurs 1,2 och 3 Vernissage mån 14/5 kl.19.00
19-24 maj
KENNY SJÖSTRÖM
STEN JOHNSON
26-31 maj
BIRGITTA GRANEHAG ENGSTRÖM
2-7 juni
EVA-IRÉNE HED
9-14 juni
ANNIE EKLÖV
EMMA BERNSTRÖM
16-21 juni
CHRISTER WIDEGREN
24-28 juni
MARIA NILSSON WALLER
30 juni-5 juli
LINE HOLTHE
7-12 juli
GUNNAR LÖNN
14-19 juli
HELENE JOHANSSON
MARIE JOHANSSON
21-26 juli
JENNY PERSSON
ANNA KLARA SAMUELSSON
JOHANNA SAMUELSSON
MARTIN SAMUELSSON
28 juli-2 augusti
GALLERI UTOPI
29 juli-2 augusti
FÖR BARN MÅLARSTUGANS SOMMARKURS I KONST
30 juli
WORLD EMBROIDERY DAY
4-9 augusti
JOHN M. WAHL
11-16 augusti
YLVA HAGERLIND
18-23 augusti
KERSTIN MODÉN
NILS MODÉN
RAGNHILD MÖLLER
18-23 augusti
KURS I SIDENMÅLERI MED RAGNHILD MÖLLER
24-26 augusti
KONSTEN ATT KÄNNA IGEN EN SVAMP
MED BRITT-MARI HÄGGBOM
25-30 augusti
LENA LARSSON
1-6 september
MARGARETA HAFSTAD
Fragment av keramik och foto
8-13 september
BIRGIT SÖDERSTRÖM-ROSÉN
Guld och gröna skogar
Måleri, olja, akvarell
15-20 september
ANN-CHARLOTTE HARTMAN
MADELEINE HELDORSSON
Jag ser på en vän
KONSTNÄRER I ARBETE
Ann-Charlotte och Madeleine gör porträtt av varandra
samt visar tidigare arbeten, bl.a batik och skisser.
22-27 september
LEIF ÖHR
Akvarell och oljemåleri
22 september kl.19
STRINDBERGSFÖREDRAG med LEIF ÖHR
28 september-11 oktober
SISSI STAHLI
Girlpower
Keramik och tuschbilder
OBS! Invigning på fredagen. Se separat annons ang. öppettider.
13-18 oktober
KERSTIN LINDQUIST
Akvarell och akryl
CARIN PAULSEN
Oljemåleri
20-25 oktober
Immemorial
JESSICA NYMAN
olja, foto, stearinljus
27oktober-1 november
ELIN STÅHL
Skulptur
3-8 november
EVA ALEXANDERSSON
ELINOR EDVARDSSON
MARIKA WAHL-LINDBERG
EVA-MARIE LINDHOLM
Änglar
Tusch,Keramik,Glas,Måleri
10-15 november
OLA ROCKBERG
Årebilder
Foto
17-22 november
SAMUEL FIDER
SIMONE FIDER
Fider Art
Måleri och tuschteckningar
18 november kl.19
KONSTFÖREDRAG med TOM WIDLUND
Jämtländsk konst
24-29 november
INGRID LINDBERG
Oetablerade verk
KERSTIN TRÄGÅRDH
Landskap
Olja, akryl och akvarell
1-6 december
INGEGERD BERGWALL
Hyllningar
Textil och måleri
8-16 december
Åre Konstförenings Temautställning
Tema: MÄNNISKAN
Vid frågor: marika.wahl-lindberg@telia.com tel:0647-32357 070-3413855